Skip to content

Ördögcsáklya

Az ördögcsáklya3, más néven Harpagophytum procumbens, hosszú távú használata a népi gyógyászatban már régóta ismert a gyulladások kezelésére. Számos tanulmány kimutatta az ördögcsáklya gyulladáscsökkentő hatását és az ízületi gyulladások kezelésében betöltött szerepét. 

Humán kísérletek igazolták, hogy a harpagozidot tartalmazó ördögcsáklya-kivonat jelentős mértékben tudja csillapítani a fájdalmat osteoarthritis esetén a térdben és a csípőben, de emellett a reumatikus- és derékfájdalmakat is enyhíteni képes. A tudósok még nem ismerik teljes mértékben az ördögcsáklya fájdalomcsillapító hatásmechanizmusát, de úgy gondolják, hogy mindez komoly antioxidáns és gyulladás gátló erejének köszönhető. Az ördögkarom gyulladás gátló képességét először a 60-as években figyelték meg állatokon, azóta pedig számos in vivo és in vitro vizsgálat igazolta már a növény és a belőle készült kivonat gyulladáscsökkentő képességét, melyet valószínűleg az arachidonsav kaszkád gátlása, valamint a különféle gyulladásos citokinek felszabadulásának akadályozása okoz. Egy 2010-es egereken végzett japán tanulmány szerint az ördögcsáklya (különösen a harpagoside vegyülete) nagymértékben mérsékelte az arthritises gyulladást. Egy másik, 2001-ben, 117 beteg részvételével készült kutatás pedig arra az eredményre jutott, hogy a 8 héten át adott ördögkarom-kivonat segített valamennyi résztvevőnek a krónikus hátfájás csillapításában még legalább 6 hónapon keresztül, és eközben nem figyeltek meg súlyos mellékhatásokat.

Körülbelül 700 degeneratív ízületi betegséggel küzdő beteg vizsgálata alapján megállapították, hogy a betegség fajtájától függően az ördögcsáklya hatékonysága 42% és 85% közötti.

Hostanska és munkatársai kimutatták, hogy az ördögcsáklya gyöktuberkulusaiból kivont kivonatoknak jelentős gyulladáscsökkentő hatásuk van az ízületi gyulladásokkal összefüggő proinflammációs citokinek külső metabolikus aktiválásával és kibocsátásával. Az eredmények azt mutatták, hogy az ördögcsáklya kivonat keverékének metabolikus aktiválása során nem volt jelentős citotoxicitás és gátló hatás. Azonban a TNF-α potenciális gyulladáscsökkentő aktivitást mutatott

Egy másik tanulmányban Gyurkovska és munkatársai kimutatták, hogy számos ördögcsáklya gyökérkivonat kiváló gyulladáscsökkentő hatásokat mutatott in vitro rendszerekben. A murin makrofágok nitrogén-monoxid (NO) és citokinek (TNF-α, IL-6) felszabadulását és a COX-1 és COX-2 expresszióját mutatták ki. További tanulmányokban kimutatták, hogy az ördögcsáklya fő hatóanyaga, a harpagoside, kiváló gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Egérmodellben a harpagoside csökkentette a gyulladás okozta csontvesztést, miközben megakadályozta az osteoklasztogenezist. Emellett a harpagoside gátolta az osteoklasztok fejlődését egér csontvelő makrofágokból adagfüggően. Ugyanebben az összefüggésben a harpagoside gátolta a c-FOS működését AP-1 transzkripciós faktorként az osteoarthritis kondrocitákban. Egy másik tanulmányban az ördögcsáklya etanolos kivonatait, valamint más gyógynövényeket, az anti-denaturációs hatásukat vizsgálták hőkezelt marhavér albuminnal (BSA) történő kezelés során, mint gyulladáscsökkentő vegyületek. Az adagfüggő eredmények azt mutatták, hogy az ördögcsáklya jó gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.

Egy másik tanulmányban az ördögcsáklya gyökértuberkulus kivonatait hatékony bakteriális trigger-gátlóként mutatták be autoimmun gyulladásos betegségekben.

Ezek az eredmények összességében azt mutatják, hogy az ördögcsáklya kivonatok rendkívül ígéretesek az ízületi gyulladások és más gyulladásos betegségek kezelésében, és számos mechanizmuson keresztül fejtik ki hatásukat, beleértve a proinflammációs citokinek gátlását és a gyulladás közvetlenül csökkentését.

3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182060/

Az összetevőt tartalmazó termékeink:

További összetevők: