Skip to content

Minden a szexről szól, kivéve…

Kivéve a szexet, az a hatalomról…

Persze nem arról kellene. Szólhatna egy csomó minden másról. Egy párkapcsolatban talán legfőképp a kapcsolódásról.
Arról, hogy ez az a dolog, amikor a legközelebb tudsz a másikhoz kerülni, amikor egy végtelen pillanatra eltűnnek a határok, amikor nem csak a gondolataitok, az érzéseitek, a vágyaitok, de a testetek is összekapcsolódik. De persze lehet, hogy nem akarsz kapcsolódni. Már nem. Lehet, hogy sok már a másik. 

Lehet, hogy túl erős a nő melletted, ledominál, kioszt, állandóan megmondja, mit hogyan kellene csinálnod. Olyan mint az anyád. Nem akarsz az anyáddal lefeküdni. De lehet, hogy úgy érzed, egy magatehetetlen áldozattal élsz együtt, akinek állandóan mindent meg kell mondani, mindent meg kell helyette oldani. Mint egy gyereknek… Na, neee…

Keresnéd a nőt. Azt, aki a partnered. Aki nem feletted, nem alattad van, hanem melletted. A nőt, aki persze egy picit az anyád is, de csak akkor, ha kell és egy picit védtelen, törékeny áldozat is, akit megmenthetsz, ha kell. Mindezt azért, hogy férfinak érezhesd magad. De amikor büntiből szexmegvonás van otthon, az vajon miről szól? 

Szóval, ha nincs meg a férfi a kapcsolatban, meg kell keresni valahol máshol. Mert kell az érzés, legalább egy időre. És ezt mindkét fél megteszi, hol így, hol úgy. A videojátékokban nem kell messze menni érte. Jobb mint a pornó, tovább lehet élvezni. Csak egy dolog hiányzik belőle, a másik. A vele való kapcsolódás. És pusztító érzés egy kapcsolatban egyedül lenni.

A videójátékok világa nemcsak szórakozási formává, hanem sok férfi számára életstílussá vált. Ez az új életmód azonban nemcsak a tesztoszteronszintet és a fizikai egészséget befolyásolja, hanem a párkapcsolati intimitást, a szexuális vágyat és a társas kapcsolatokat is. Egyre több nő panaszkodik arra, hogy párja a kanapéra szögezve tölti az estéit, miközben a joystick az első számú „társ”. De vajon miért szorítja ki a videójáték a szexet, és milyen következményekkel jár ez a kapcsolatokra?

Miért unalmasabb a szex, mint a játék?
A videójátékok azonnali és garantált örömforrást nyújtanak, miközben a szex és a párkapcsolati intimitás ennél jóval összetettebb. A játékban minden siker mérhető: új szintet ér el, legyőzi az ellenfelet, trófeát nyer – és mindez gyors dopaminlöketet vált ki. Ezzel szemben a szex és a párkapcsolatok időt, energiát és érzelmi befektetést igényelnek, amelyek nem mindig garantálnak azonnali sikert vagy örömet.
Az egyedülálló férfiak számára különösen vonzó lehet a videójátékok világa, hiszen a párkeresés fáradságos és gyakran frusztráló folyamatával szemben a játék azonnal kielégíti a szellemüket. Egy új küldetés vagy győzelem sokkal egyszerűbb és kiszámíthatóbb örömöt nyújt, mint egy randi vagy egy párkapcsolati konfliktus megoldása. Az így kialakult érzelmi és szellemi kielégülés fokozatosan csökkenti a szexuális vágyat, hiszen az agy már máshonnan kapja meg a jutalmakat.

Amikor a nő már nem létezik
Nemcsak az egyedülállók szexuális életére lehet hatással a túlzott videójátékozás, hanem a párkapcsolatok intimitására is. Sok nő számol be arról, hogy úgy érzi, párja mellett „láthatatlanná” vált. A férfi órákon át a képernyő előtt ül, és semmi más nem számít, mint a következő szint elérése vagy a győzelem megszerzése. A beszélgetések elmaradnak, a közös programok eltűnnek, és az intimitás helyét átveszi a távolság.
A nőben ilyenkor gyakran alakul ki az az érzés, hogy nem elég jó, nem elég vonzó vagy kívánatos. Az érzelmi elhanyagolás mély sebeket ejthet, és egy idő után a párkapcsolat szobatársi viszonnyá degradálódhat, ahol már nem osztoznak az ágyon, hanem csak egy fedél alatt élnek.
Eközben a férfi gyakran támadásnak és fenyegetésnek érzi, ha a nő szóvá teszi a játékfüggőséget. Úgy érzi, párja elveszi tőle azt az egyetlen örömforrást, amelyben sikert és kikapcsolódást talál. Ez még tovább mélyíti a kapcsolatban kialakult szakadékot.

Hormonális változások és a szexuális vágy eltűnése
A mozgásszegény életmód és a videójátékok túlzott használata hormonális változásokat idéz elő, amelyek szintén csökkenthetik a szexuális vágyat. A tesztoszteronszint csökkenése, amely a mozgáshiány, az elhízás és a stressz következménye, közvetlenül hat a libidóra. Az elhízással együtt járó hasi zsír és az emiatt kialakuló ösztrogéntermelés (női nemi hormon) emelkedése tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen ezek nemcsak fizikai változásokat, hanem önbizalomhiányt is eredményezhetnek. Az alacsony tesztoszteronszint, az elhízás és a stressz nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is romboló hatású. A férfi kevésbé érzi magát motiváltnak az intimitásra, és a szexuális vágy fokozatosan eltűnik. Ezzel párhuzamosan a nőben az elutasítottság érzése alakul ki, ami tovább rontja a kapcsolat érzelmi alapjait.
A játékok világa az érzelmi kapcsolatok helyettesítőjévé válik: a férfi a virtuális sikerélményekben találja meg azt az elismerést, amelyet a valódi kapcsolatokban hiányol. Ez azonban hosszú távon érzelmi kiüresedést és magányt eredményez.

A függőség mechanizmusa: Amikor a játék uralja az életet
A videójátékok függőséget okozhatnak, hasonlóan más addiktív szerekhez, például az alkoholhoz vagy a drogokhoz. Az agy hozzászokik az állandó dopaminlöketekhez, és egyre több játékidőt követel, hogy ugyanazt az örömérzetet elérje. Ez a kényszeres viselkedés elvonási tünetekkel járhat – például unalommal, frusztrációval vagy szorongással –, amelyek még nehezebbé teszik a játékidő csökkentését.
Egy idő után a játék már nem csupán szórakozás, hanem egy kényszeres menekülési útvonal a valóság elől, amely áthatja az élet minden területét.

Kapcsolódó cikkek: